- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Защита по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
юли (4)
ноември (2)
февруари (5)
септември (6)
май (6)
февруари (1)
януари (1)
октомври (1)
септември (4)
февруари (1)
януари (4)
септември (3)
май (4)
Новини
Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) подготвя кампания с множество инициативи за отбелязване на Световния ден на водата – 22 март, с които цели да акцентира върху необходимостта от прилагането на мерки и грижи за опазването на водата и устойчивото управление на този жизнено важен ресурс.
Събитията ще се проведат в рамките на десет дни и са насочени към деца и младежи от различни възрастови групи. Част от тях са в партньорство с научни и образователни институции, неправителствени организации и местната власт.
Кампания „Световен ден на водата – 2024 година“
Инициативи |
Дата |
Интерактивен урок на тема „Климатичните изменения и водите“ пред екоклуб „Изследователи“ при СУ „Д. Матевски“, гр. Пловдив по случай Световния ден на водата (22 март) и Световен ден на метеорологията (23 март) – съвместно с Институт за изследвания на климата, атмосферата и водите при БАН (ИИКАВ-БАН)
|
14 март 2024 15:30 часа |
Открит урок на тема „Как да опазваме водата“ пред 6-7 годишни деца от предучилищните групи от СУ „Христо Г. Данов“, гр. Пловдив
|
19 март 2024 10:30 часа |
Открит урок и мониторинг на биоразнообразието на река Марица с ученици на възраст 6-10 години от Частно училище „Монтесори класна стая“, гр. Пловдив – съвместно с Българско дружество за защита на птиците
|
19 март 2024 10:30 часа |
Открит урок и мониторинг на биоразнообразието на река Марица с ученици на възраст 14-16 години от СУ „Отец Паисий“, гр. Куклен – съвместно с Българско дружество за защита на птиците и община Куклен
|
19 март 2024 12:00 часа |
Празник с открит урок и състезателни игри с вода с възпитаници на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование към Министерство на образованието |
20 март 2024 14:30 часа |
Общоучилищен празник на тема „Вода за мир“ с учениците от Арменско училище ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджян“, включващ презентации на ученици, представяне на изработени тематични плакати и рисунки – съвместно с ИИКАВ - БАН |
21 март 2024 13:30 часа |
Представяне на изложба на постери, изготвени от клуб "Млад химик", профил "Природни науки" при Хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий", гр. Пловдив |
21 март 2024 15:30 часа |
Посещение на ПСОВ – Пловдив с лекция за пречистването на отпадъчни води с възпитаниците на Частно училище „Слънчев лъч“ – Пловдив – съвместно с „ВиК“ ЕООД – Пловдив |
21 март 2024 14:30 часа |
Открит урок за водата и нейните обитатели с ученици от ОУ „Елин Пелин“, гр. Пловдив |
22 март 2024 10:30 часа |
Празник на водата с приказка за най-малките, представяне създадена от децата от 4 клас Книга за водата, изложба на постери и танци за природата и водата от страна на учениците от 3-4 клас при СУ „Паисий Хилендарски“
|
22 март 2024 13:00 часа |
Темата на международния екологичен празник тази година е „Вода за мир“. Водата е в състояние да донесе мир или да предизвика конфликт. Когато водата е оскъдна, замърсена, когато хората имат неравен или изобщо нямат достъп до водни ресурси, е възможно да възникне напрежение между различни общности и държави. Недостигът на вода е нарастващ проблем на всеки континент, като най-силно засегнати са по-бедните общности. За изграждане на устойчивост срещу изменението на климата и за справедливо и устойчиво обслужване на нарастващото население, е необходимо прилагането на интегриран подход, отчитащ правата на човека и обоснован на научнообосновани и надеждни данни за управлението на водите. Общностите и националните държави би трябвало да действат въз основа на разбирането, че водата е не само ресурс, който използваме и за който се конкурираме, а е първостепенно човешко право. Мирното сътрудничество по отношение на водата може да прерастне в мирно сътрудничество във всички сектори.
Актуални факти за водата:
· 2,2 милиарда души все още живеят без достъп до безопасна питейна вода (СЗО/УНИЦЕФ, 2023 г.).
· Приблизително половината от населението на света изпитва сериозен недостиг на вода поне през част от годината (Междуправителственият панел за климатични промени (МПКП) (IPCC, 2022 г.). Очаква се тези числа да се увеличат вследствие от изменението на климата и нарастването на населението (Световна метеорологична организация (СМО, 2022 г.).
· Използваемата прясна вода представлява едва 0,5 % от водата на Земята, като климатичните промени сериозно намаляват това количество. През последните двадесет години запасите от вода на планетата ни (включително влага в почвата, сняг и лед) намаляват с 1 см годишно (СМО, 2021 г.).
· Изменението на климата, увеличаването на населението и нарастващият недостиг на вода ще окажат сериозен натиск върху осигуряването на храна (МПКП, 2014), тъй като по-голямата част от използваната прясна вода, средно около 72%, се използва за нуждите на селското стопанство (UN-Water, 2023).
· Бедствията, свързани с водата, доминират в списъка на бедствията през последните 50 години и са причина за 70% от всички смъртни случаи, свързани с природни катаклизми (Световна банка, 2022).
· Почти три пъти е по-вероятно деца под 15-годишна възраст, живеещи в страни, засегнати от продължителни конфликти, да умрат от диарийни заболявания, причинени от липса на безопасна питейна вода, канализация и хигиена, отколкото в резултат на пряко насилие (УНИЦЕФ, 2019 г.).
· Само 24 държави в света декларират, че всичките им трансгранични басейни са обхванати от споразумения за сътрудничество (UN-Water, 2021 г.).
· Ползите от инвестирането във водоснабдяване и канализация надвишават разходите, като това може да доведе до подобряване на здравето, производителността, състоянието на околната среда и социалните резултати. Всеки инвестиран 1 щатски долар във водоснабдяване и канализация дава възвръщаемост от 4,3 щатски долара. (UN-Water, 2014 г.) При трансгранични реки и при подземните води това е особено свързано с производството на енергия, управление на наводнения и суши, качество на водата и опазване на екосистемите.
Документи за изтегляне: