- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Защита по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
юли (4)
ноември (2)
февруари (5)
септември (6)
май (6)
февруари (1)
януари (1)
октомври (1)
септември (4)
февруари (1)
януари (4)
септември (3)
май (4)
Новини
Експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) направиха изненадваща проверка за незаконна търговия с диви пойни птици. Тя е предприета след получени два сигнала от граждани на „зеления телефон“ за улов на птици и продажбата им на „Руския пазар“ в града.
Акцията бе осъществена в два поредни неделни дни, тъй като тогава се събират най-много хора на импровизираното незаконно тържище. В нея се включиха и представители на Трето районно управление на МВР, което обслужва район „Северен“.
При изненадващата си поява екоекспертите действително установили продавачи на птици. Когато видели проверяващите, незаконните търговци оставили клетките и побегнали. Въпреки това, на място е задържан един от тях, като му е съставен акт за нарушение на разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие. Конфискувани са птици – две клетки с 14 екземпляра от видовете щиглец и елшова скатия.
В рамките на деня служителите на РИОСВ – Пловдив са пуснали пленените пернати на свобода в околностите на града.
Законът за биологичното разнообразие забранява всички форми на умишлено улавяне или убиване с каквито и да е уреди, средства и методи на екземпляри от животински видове. Забранено е притежаването, пренасянето, превозването, изнасянето зад граница, търговията и предлагането на продажба или размяна на взети от природата екземпляри на защитени видове. Предвидените от закона глоби за подобни нарушения са в размер до 5 000 лева за физически и до 10 000 лева за юридически лица и еднолични търговци, като допълнително за всеки екземпляр се налага обезщетение в размер на 40 лева.
През последните 20 години пловдивската екоинспекция е образувала множество административнонаказателни процедури срещу нарушители, но уловът и търговията със защитени животински видове продължават. РИОСВ – Пловдив потърси съдействие за справяне с проблема и от Главна дирекция „Национална полиция“ и по-конкретно - от новосформирания специализиран сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“. Екоинспекцията ще продължи да работи за преустановяване на незаконната търговия с диви пойни птици.