- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив





















































































































































































































Новини

Днес - 3 ноември 2022 г., за първи път ще бъде отбелязан Международният ден на биосферните паркове. Денят се отбелязва по повод 50-годишнината от началото на Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО (MAB – UNESCO) и приноса, който биосферните паркове по света имат за устойчивото развитие.
Днес Световната мрежа включва 724 биосферни парка, от които 21 са трансгранични обекти, в общо 131 държави. Над 260 милиона души живеят на територията някои от биосферните паркове. Общо тези обекти защитават около 5% от земната повърхност.
България също има принос в развитието на тази световна мрежа. През 1977 г. са обявени 17 обекта в страната, които отговарят на тогавашните критерии. След ревизия на границите, функцията и управлението на част от тези територии и отчитайки съвременната визия и изисквания на Програмата „Човекът и биосферата“, през 2017 г. са обявени 4 биосферни парка от ново поколение – Сребърна, Узунбуджак, Централен Балкан и Червената стена.
Членството на България в Световната мрежа от биосферни паркове е международно признание за това, че съответната територия се управлява по целесъобразен и устойчив начин според националното законодателство и в съответствие с общоприетите принципи за добро управление.
Програмата „Човекът и биосферата“ е обявена през 1971 г. и е най-старата междуправителствена научна програма на ЮНЕСКО. За своята десетилетна история биосферните резервати претърпяват развитие от строго защитени територии и еталон на слабо повлияни от човека места към модели за устойчиво териториално развитие, където хората живеят в хармония с природата и ефективно опазват биологичното разнообразие.
По решение на 41-вата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО датата 3 ноември е избрана за Международен ден на биосферните паркове. Целта е да се даде пример по целия свят за възможните модели за постигане на устойчиво развитие и да се подчертае ролята, която Световната мрежа от биосферни паркове има в тази насока.
Към сайта на биосферен парк "Червената стена", поддържан от РИОСВ - Пловдив