- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
























































































































































































































Новини

Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив спаси 8 бедстващи защитени птици за по-малко от 20 дни. Животните са транспортирани до Спасителния център за диви животни в Стара Загора за лечение и доотлгеждане, където специалистите вече са поели грижите за тях. След възстановяването им, те ще бъдат пуснати на свобода в подходящ район. Спасителните акции са предприети след сигнали, получени на „зеления телефон“ на институцията от загрижени граждани.
Два бели щъркела, три обикновени ветрушки, два пъстри кълвача и една домашна кукумявка са сред спасените животни, намерени в безпомощно състояние. Някои от тях са млади птици. Те са намерени от граждани в различни квартали на гр. Пловдив, гр. Перущица, в. с. Чоба (общ. Брезово) и в с. Крумово (общ. Родопи).
Сигналите за намерени млади птици, получени в екоинспекцията напоследък се увеличават. Най-често става дума за млади екземпляри на горска ушата сова, чиято популация през последните години в Пловдив и областта е в добро състояние. За всеки от случаите специалистите от РИОСВ преценяват състоянието на животното.
Експертите от институцията обръщат внимание на гражданите, че когато става въпрос за спасяване на птици и особено на млади екземпляри, на първо място трябва се има предвид, че не всеки случай се отнася за бедстващ вид. В момента е период, в който пернатите се учат да летят и често падат на земята. Родителите им ги откриват и продължават да се грижат за тях. Препоръчва се, когато бъде открита малка птица, тя да се постави върху клон на дърво или на покрива на сграда в района, където е намерена, за да не бъде лишена от родителски грижи. Това осигурява най-добър шанс за нейното оцеляване.
РИОСВ – Пловдив също така напомня, че улавянето, пренасяне и отглеждането на защитени видове е наказуемо съгласно Закона за биологичното разнообразие.
Снимката е илюстративна.