- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
























































































































































































































Новини
РИОСВ-Пловдив засилва контрола за недопускане на палежи и пожари в защитените територии и земеделските земи. Със заповед на министъра на околната среда и водите Нона Караджова периодът от 1 април до 31 октомври 2010 г. е определен за пожароопасен сезон. Особено внимание ще се обърне на предотвратяването на пожари в защитените територии - изключителна държавна собственост.
От директора на РИОСВ-Пловдив е изготвена схема за оповестяване на всички нива при възникване на пожар, изготвени са и оперативни планове за работа с държавните лесничейства, общините и кметствата, както и със звената на Гражданска защита и районните служби на „Противопожарна и аварийна безопасност” за съвместни дейности срещу пожари.
За времето на пожароопасния сезон от РИОСВ е организирано специализирано наблюдение и дежурства по график в защитените територии – изключителна държавна собственост. Засилен е и превантивният контрол по отношение на посетителите и собствениците/ползвателите на обекти, земи и гори за опазване на тези територии.
Изготвени са предписания до кметовете на общините за недопускане на палежи на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви и за информиране на населението чрез медиите или по друг начин за опасността от възникване на пожари при неспазване на изискванията и за санкциите, които ще се предприемат спрямо нарушителите. На кметовете е препоръчано да организират гасачески групи от доброволци от местното население за гасене на пожари в защитените територии-изключителна държавна собственост. От общините се изисква да следят за спазване на забраната за палежи на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви, паленето на огън от туристи в горите.
РИОСВ-Пловдив напомня, че при паленето на стърнища и други растителни остатъци, което е абсолютно забранено, изгарят всички органични съставки в повърхностния слой на почвата. Унищожават се микро и макроорганизми, които подпомагат почвообразуващия процес и са полезни за почвеното плодородие. Създават се условия за изгаряне на лесозащитни пояси, отделни дървета и храсти, а понякога и на цели горски масиви. В пожарите загиват и много птици и животни.
На нарушителите на разпоредбите са налагат административно-наказателни мерки, като предвидените глоби са от 100 до 6 000 лв. за физически лица и от 100 до 20 000 лв. за юридически лица.