- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Сигнали по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив


























































































































































































































Новини

През септември експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ – Пловдив) извършиха 100 проверки на 89 обекта, от които 54 са извънредни. В рамките на проведения контрол те направиха 39 предписания за отстраняване на констатирани нарушения.
Директорът на РИОСВ издаде рекорден брой наказателни постановления – на 22 нарушители бяха наложени санкции и глоби в общ размер на 109 800 лева. Екоинспекцията определи имуществени санкции на двама оператори на инсталации с издадени комплексни разрешителни за неизпълнение на условията в тях в общ размер от 30 000 лева. Най-много са наказаните фирми заради нарушения при събирането, третирането и транспортирането на отпадъци. Санкционирани са и собственици на предприятия, замърсяващи водни обекти, без да имат издадено разрешително за заустване или превишаващи установените в тях норми.
За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда и специалните закони бяха съставени 7 акта. Сред нарушителите са фабрика за производство на пелети и предприятие за производство на лекарства в гр. Пловдив, както и биоцентрала в с. Труд, общ. Марица. Екоекспертите откриха нарушения и по отношение спазването на законодателството в областта на водите – наложиха акт на ВиК-оператора за неспазване условията в разрешителното за заустване за канализационната система в гр. Стамболийски, както и на малка ВЕЦ в района на Карлово за заустване на отпадъчни води с показатели, превишаващи заложените в разрешителното индивидуални емисионни ограничения. Акт за установяване на административно нарушение получи и физическо лице за търговия със защитени пойни птици, както и фирма за липса на регистрация на внос на дървени въглища от кокосови стърготини от страна, извън ЕС.
Голяма е активността и по отношение на превантивната дейност. За периода са процедирани 148 инвестиционни предложeния, планове, програми и проекти, касаещи бизнеса, местната власт и държавните горски стопанства, включително и такива, с които се кандидатства по различни финансови механизми. Изготвени са 22 становища за преценка вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционни предложения. Издадени са 2 решения за преценка въздействието на инвестиционни предложения върху защитените зони, както и 18 разрешителен и регистрационни документи съгласно Закона за управление на отпадъците. За осигуряване на обществен достъп и публичност на информацията за периода са публикувани 276 документа на интернет страницата на РИОСВ - Пловдив.
Екоинспекцията традиционно отбеляза Европейската седмица на мобилността (EСМ) в периода 16-22 септември. Темата на кампанията беше „Чиста мобилност за всички“ и премина под мотото „Избери как да се придвижиш“, поставяйки в центъра на вниманието устойчивия начин на придвижване и транспорт в градска среда и ползите за човешкото здраве, околната среда и качество на живот. Бяха проведени три атрактивни събития, привлекли над 1000 участника от региона и страната.
Подробен отчет за септември 2020 г. е публикуван на сайта на РИОСВ – Пловдив.