- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Защита по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
юли (4)
ноември (2)
февруари (5)
септември (6)
май (6)
февруари (1)
януари (1)
октомври (1)
септември (4)
февруари (1)
януари (4)
септември (3)
май (4)
Новини
В късните часове на вчерашния ден експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) извършиха проверка на обект „Централа за производство на електроенергия чрез индиректно използване на биомаса в комбиниран цикъл“ в с. Труд след постъпила серия от 10 сигнала от граждани на „зеления телефон“ за силни миризми.
Екоинспекцията беше алармирана след 21 часа, а експертите бяха на място час по-късно. При пристигането си проверяващите потвърждават усещането на миризма на птичи тор в селото. Проверка вътре в производствената площадка на предприятието установява, че част от суровината за производството на биогазта (птича тор) се съхранява на открито и е потенциален източник на неприятни аромати. Инспекцията продължи до полунощ. Бяха проведени и разговори с жители на селото и кмета на населеното място.
РИОСВ-Пловдив даде няколко предписания на оператора на обекта, а именно да не се съхраняват на открито на всякакви видове тор, като това предписание влиза в сила незабавно и трябва да се спазва постоянно. Изискано е в седемдневен срок да се представи справка за работата на централата от началото на месец август досега, съдържаща и данни какви са използваните суровини.
РИОСВ-Пловдив е сезирала община Марица и Областна дирекция „Безопасност на храните“ за установеното, като е изискала да се проверят всички земеделски стопани, които са наторявали земята си с птича тор в околностите на с. Труд.
Получените сигнали са препратени и до Регионалната здравна инспекция – Пловдив за предприемане на спешни действия с оглед на това, че РЗИ е институцията, компетентна по отношение на общественото здраве.
Предстоят последващи административни действия от страна на екоинспекцията.
Проверки на биоцентралата в с. Труд са извършвани многократно. Освен снощната инспекция, тази година са направени още 5 проверки. При две от тях са установени административни нарушения за неизпълнение на дадени предписания. Наложена е имуществена санкция в размер на 5000 лева, която в момента се обжалва от оператора. Операторът е поканен и за връчване на още един акт за установяване на административно нарушение.