- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
























































































































































































































Новини
При проверка в защитената местност „Чинар дере” край с. Тополово, общ. Асеновград експерти от РИОСВ-Пловдив установиха нерегламентирано натрупване на битови и строителни материали. С отпадъци е замърсена и минаващата през местността река Чинар дере. Проверката показа и че в границите на защитената територия не са поставени табели, информиращи за статута й и за режимите в нея.
Защитената местност е обявена с цел да се опази едно от последните естествени находища на източен чинар у нас. В нейните граници е забранено, според Закона за защитените територии, строителство, изземване на инертни материали, корекция на речно корито, реконструкционни сечи и залесяване с неприсъщи дървесни видове, увреждане и унищожаване на естествената растителност, бране на букети, събиране на билки, паша на животни, замърсяване със строителни, битови и промишлени отпадъци
Защитената местност „Чинар дере” се стопанисва и управлява от Държавното горско стопанство-Асеновград и от община Асеновград. На директора на стопанството и на кмета на общината са дадени предписания до 30 саптември местността да бъде почистена от натрупаните отпадъци. Горското стопанство се задължавада изработи и монтира при основните подстъпи към защитената местност информационни табели, указващи статута на местността и режимите в нея. Нарушаването на режимите се наказва с глоба от 500 лв. до 5000 лв за физически лица, за юридически лица – до 10 000 лв.
Проверките на екоекспертите показват, че е практика замърсяването на природата с нерегламентирани сметища. Задължение на кметовете, на чиято територия се образуват незаконните замърсявания, е да организират изчистването на боклуците и да не допускат натрупването на нови.