- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Сигнали по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив


























































































































































































































Новини
Експерти от РИОСВ-Пловдив направиха проверка за опазването на редките и защитени животински видове в природна забележителност пещера “Гаргина дупка”, във връзка с изграждането на система за водоснабдяване в района.
Извиращи от пещерата води ще се използват за снабдяване с питейна вода на манастирски комплекс “Кръстова гора” и селата Мостово и Борово.
Допълнителното водоснабдяване се налага поради недостиг на вода в тези населени места и разрастващия се комплекс “Кръстова гора”.
Министърът на околната среда и водите е съгласувал инвестиционното предложение за изграждане на системата за водоснабдяване, но при стриктното спазване на условия за опазване на растителните и животински видове.
В пещерата са забранени всякакви дейности и влизането на хора и животни през размножителния период на прилепите от 1 май до 10 август и през периода на зимуването им от 1 ноември до 15 март. Контролът по изпълнение на условията е възложен на експерти от от РИОСВ-Пловдив.
При проверката се установи, че дейностите по изграждане на системата за водоснабдяване са започнали. До момента е построена в груб строеж помпената станция и е подготвено трасето за водопровода, по който ще тече водата, извираща от прилепната пещера. Тези дейности се извършват извън пещерата и не нарушават нормалните условия за размножаване на прилепите. На фирмата–изпълнител е предписано да спазва стриктно заповедта за обявяване на защитената територия, издадена от министъра на околната среда и водите през 2003 г. За нарушаването й, законът за защитените територии предвижда глоба от 5 000 до 50 000 лв.
Пещерата край с. Мостово е едно от най-важните убежища в Западни Родопи за зимуване и размножаване на защитени и редки видове прилепи. Тя е сред тринайсетте най-значими прилепни пещери в България и най-дългата в Добростанския пещерен район.