- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Сигнали по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
Начало »
Актуално »
Новини
Други




























































































































































































































Новини
Биосферният парк „Червената стена“ получи сертификат от ЮНЕСКО
29.09.2017
Цветелина Иванова от Националната служба за защита на природата към Министерството на околната среда и водите, връчи официално на директора на РИОСВ – Пловдив доц. Стефан Шилев получения от ЮНЕСКО сертификат за включване на Червената стена в мрежата на биосферните резервати. Това стана по време на панаира на местни продукти и услуги, произвеждани в община Асеновград, организиран от регионалната екоинспекция. Идеята на организаторите бе да се популяризира биосферния парк, обявен от световната организация през юни тази година. Към съществуващия резерват са обособени буферна и преходни зони, като цялата територия на общината е одобрена от ЮНЕСКО за един от четирите български биосферни паркове.
Проведени бяха и срещи с представители на биосферните паркове „Долна морава“ в Чехия и „Скожианска пещера“ в Словения. Гостите приветстваха община Асеновград с присъединяване на биосферен парк "Червената стена" към "семейството на ЮНЕСКО", в което вече са включени 669 биосферни резервата от 120 страни. Те представиха механизмите за управление на биосферните си паркове, финансирането и реализираните проекти. В управлението им участват местните общности, бизнеса, представители на държавата, на неправителствени и научни организации. Специално внимание бе обърнато на сертифицирането на местни продукти и услуги, произвеждани на територията на биосферен парк „Червената стена“ и създаването на местна търговска марка за допълнителна реклама, която ясно да отличава района от всички останали, да добавя стойност към продуктите и услугите в биосферния парк.
Представител на Българска Фондация Биоразнообразие представи родния опит в създаването на местна регионална марка „Странджа“ и процеса на сертифициране, който може да се приложи и за биосферен парк "Червената стена".
На панаира бяха представени произвеждани в община Асеновград продукти и услуги. Сред тях ябълки, ябълков сок и оцет, консерви, пчелни продукти, вино, хляб, хлебни изделия, материали, направени от дърво, кожа, грънчарски съдове, бонбони, фиданки и услуги в сферата на туризма.
тел. 032/62 74 66 – в. 103
е-mail: [email protected]