- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Сигнали по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
Начало »
Актуално »
Новини
Други


























































































































































































































Новини
Заместник-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров откри в Пловдив дискусия на тема „Влажните зони и нашето бъдеще“
Над 70 ученици и студенти от страната се включиха в инициативата по повод Световния ден на влажните зони – 2 февруари
02.02.2015
„Изключително важно е да съхраним влажните зони и да опазим природата в нашата страна и затова разчитаме на вас – младите хора, които сте нашето бъдеще“. С тези думи зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров откри дискусията в Пловдив по повод Световния ден на влажните зони. В срещата взеха участие над 70 членове на Младежкия воден парламент от страната, ученици от пловдивски училища и студенти от Аграрния университет в Пловдив, както и експерти от „Зелени Балкани“ и Българското дружество за защита на птиците.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Участниците в дискусията бяха запознати с естествените и изкуствени влажни зони и тяхното значение за опазване на биоразнообразието и екосистемите на територията на страната. Експерти от РИОСВ - Пловдив, Басейнова дирекция и неправителствени организации представиха успешни практики и реализирани проекти, свързани с възстановяване и опазване на влажни зони в района на Пловдив, както и с дейности по съхранение и опазване на околната среда. „Реализираните проекти на РИОСВ - Пловдив на защитените зони „Трилистник“ и „Градинска гора“ и на „Оризища Цалапица“ са примери за това как трябва да се възстановяват естествени и изкуствени влажни зони“, каза директорът „Превантивна дейност“ в пловдивската екоинспекция Димитър Димитров. Експертът от Басейнова дирекция – Пловдив Марин Маринов запозна учениците и студентите с мерките за възстановяване и опазване на зоните по НАТУРА 2000. Христо Николов от „Зелени Балкани“ представи най-голямата колония чапли в България, която гнезди в района на язовир „Конуш“, а Добромир Добрев от Българското дружество за защита на птиците разказа за богатството от редки видове птици в Бургаското езеро и комплекса „Беленски острови“, който е най-голямото Рамсарско място в България. Камен Стратиев от Областен информационен център – Пловдив запозна участниците в срещата с възможностите, които дава ОП „Околна среда“ за подкрепа опазването на влажните зони.
Учениците и студентите бяха приветствани от кмета на Пловдив Иван Тотев и от директорите на РИОСВ – Пловдив и на Басейнова дирекция доц. Стефан Шилев и инж. Вълчо Караджов. Сред официалните гости бяха областният управител на Пловдив Розалин Петков и кметът на район „Централен“ Георги Титюков.
![]() |
![]() |
След дискусията участниците в нея извършиха наблюдение с технически средства на различни видове редки растения и водоплаващи птици по брега на река Марица.
Проявата бе съвместна инициатива на РИОСВ – Пловдив и Басейнова дирекция за управление на водите Източнобеломорски район – Пловдив, община Пловдив и се осъществи със съдействието на Областния информационен център – Пловдив. Мотото на инициативата бе „Влажните зони за нашето бъдеще“.
Пресцентър:
тел. 032/62 74 66 – в. 103
е-mail: pr_riosv_pd@dir.bg