- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Доклад за 2022 г.
- Доклад за 2021 г.
- Доклад за 2020 г.
- Доклад за 2019 г.
- Доклад за 2018 г.
- Доклад за 2017 г.
- Доклад за 2016 г.
- Доклад за 2015 г.
- Доклад за 2014 г.
- Доклад за 2013 г.
- Доклад за 2012 г.
- Доклад за 2011 г.
- Доклад за 2010 г.
- Доклад за 2009 г.
- Доклад за 2008 г.
- Доклад за 2007 г.
- Доклад за 2006 г.
- Доклад за 2005 г.
- Доклад за 2004 г.
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Сигнали по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив


























































































































































































































Новини
Има необходимост не само от изграждане на нови канализации и пречиствателни станции, но и от реконструкция на съществуващата в момента ВиК мрежа в цялата страна. Това каза министър Чакъров днес в община Марица, където направи първа копка на канализация в с. Трилистник. Средствата са отпуснати от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/.
В момента България е на едно от първите места в Европа по изградена водоснабдителна мрежа – в над 90 % от населените ни места, но на много места тя е остаряла и има загуби на вода, посочи министърът. По думите му по тази причина не само се губи ценен ресурс, но и се оскъпява водната услуга. Според статистиката на МОСВ над 3 млн. 800 хил. жители на България са обхванати от канализации, около 9 хил. км са изградените канализационни и колекторни мрежи. Това показва колко много трябва да бъде направено за изграждането на необходимата екологична инфраструктура в областта на водите в цялата страна, подчерта министър Чакъров. Той посочи, че средства за това ще бъдат осигурени, както от ОП „Околна среда”, така и от ПУДООС.
На последното заседание на ПУДООС, за реализация на проекти във водния сектор са отпуснати 148 млн. лв. за 152 общини от всички области. Министърът каза, че на вниманието на МОСВ са и населените места под 2 хил. жители, чийто екологични проекти ще бъдат финансирани от Програмата за финансиране на селските райони.
М инистърът отбеляза активността на общините от Пловдивска област в подготовката на проекти по ОП „Околна среда”. 14 общини са подали проекти, от тях община Марица е на първо място с 10 проекта, подадени по приключилите три обявления. 4 от общините не са подали до момента нито един проект - Перущица, Куклен, Стамболийски и Пловдив.
Министър Чакъров съобщи, че от подалите до момента 91 общини на проекти за строителство на пречиствателни станции, всяка пета община вече е готова да започне строителство. Така до края на годината ще имаме строителни дейности, което е много важно за усвояването на средствата по ОП „Околна среда”, подчерта Джевдет Чакъров. Той припомни, че през този начален период на реализация на програмата, срокът за завършване на строителството е три години, а след това се намалява с една година.
Кметът Запрян Дачев съобщи, че в община Марица в момента със средства на МОСВ се изграждат канализации в девет села.
Следващата седмица министър Чакъров ще направи първа копка на канализация в друго село на община Марица – с. Костиево.