Отчет за контролната дейност на РИОСВ-Пловдив през м. септември 2013 г.

                       ПРЕДПРИЕТИ АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНИ МЕРКИ ОТ РИОСВ - Пловдив
проверени обекти
извършени проверки
съставени актове
актове за неизпълнение на дадени предписания
отменени актове с резолюция
издадени наказателни постановления
наложени санкции с НП по чл. 69 от ЗООС
събрани суми от наложени санкции*
ПАМ
брой
брой
общ брой
брой
брой
брой
сума
брой
сума
лв.
брой
124 127 8 0
0
 0  0  0  0
 13 013,53 лв.
 

През отчетния период експертите на РИОСВ-Пловдив са извършили   127  проверки на  124 обекта, за отстраняване на констатираните нарушения са дадени  73 предписания. За периода са съставени 8 АУАН.

Постъпилите  суми от наложени санкции, в т.ч за предходни месеци, са 13 013,53 лв.

Акценти в контролната дейност през септември 2013 г.

·                     Изпълнение на Годишния план за контролната дейност на инспекцията;

·                     Постоянен контрол за почистване на нерегламентирани замърсявания;

·                     Проверки по сигнали и жалби на гражданите;

·                     Последващ контрол по изпълнение на дадени предписания.

Комплексни проверки:

Комплексна проверка в «Пирамиди» ЕООД, Пловдив. Дадени са 4  предписания: Да се представят в РИОСВ-Пловдив работни листове за класификация на отпадъците, съгласно Наредба 3; Да се представят в РИОСВ-Пловдив отчетни книги за формираните отпадъци, съгласно Наредба 2/2013 г.; Да се представят в РИОСВ-Пловдив договори с юридически лица, притежаващи документ по чл.35 от ЗУО, на които да се предават отпадъците; Да се обозначат местата за временно съхранение на формираните отпадъци със съответния код и наименование. Предписанията са изпълнени.

Комплексна проверка във «Филикон-97» АД, Пловдив. Дадени са 4 предписания за отстраняване на констатирани пропуски: Да се изготви и представи в РИОСВ-Пловдив оценка на безопасността на съхранението на ОХВ и смеси, съгласно утвърден от министъра на ОС и водите формат за документиране на оценката; Да се изпрати информация в МОСВ за включване в Публичния регистър на операторите, извършващи дейности по ЗОПОЕЩ и писмено да се уведоми РИОСВ-Пловдив; Да се изготви собствена оценка за случаите на заплаха от екологични щети и причинени такива, като се включат превантивните и оздравителни мерки и минималния размер на разходите, за тяхното изпълнение и писмено да се уведоми РИОСВ – Пловдив; Да се представят за заверка отчетни книги за образувани производствени и опасни отпадъци.

Извършена комплексна проверка в «Булгафрост» ЕАД, с. Кочево, общ. Садово. Дадено е предписание да се представят в инспекцията Работни листове за класификация на формираните от дейността отпадъци и Отчетни книги за вписване на формираните опасни и неопасни отпадъци.

Комплексна проверка на «Булконс» АД, Първомай. На консервното предприятие са дадени три предписания:  Да се изпрати в МОСВ информация за актуализация на данните в Публичния регистър на операторите, извършващи дейности по ЗОПОЕЩ и писмено да се уведоми РИОСВ-Пловдив; Да се изготви собствена оценка за случаите на заплаха от екологични щети и причинени такива съгл. Наредба 1, включително и превантивните и оздравителни мерки и минималния размер на разходите за тяхното изпълнение и писмено да се уведоми РИОСВ-Пловдив; Да се заверят в инспекцията отчетните книги за формираните производствени и опасни отпадъци.

Комплексна проверка в «Иксетик Пловдив» ЕООД, с. Стряма, общ. Раковски. Не са установени нарушения  на нормативната уредба.

Комплексна проверка в Цех за кнюпели на «Хелиос Металург»  ООД, Пловдив по спазването на условията и мерките в издадено решение по ОВОС. Няма направени предписания.

Комплексна проверка в «Риком» ЕООД, Брезово – няма направени предписания.

Комплексна проверка във  ф-ма «А и Д Комерсиал» ЕООД с. Й. Груево», общ. Стамболийски. Дадени са две предписания:  Да се изпрати информация в МОСВ-София за актуализиране на дейностите в публичния регистър на операторите, извършващи дейности по ЗОПОЕЩ и писмено да се уведоми РИОСВ-Пловдив; Да се изготви собствена оценка за случаите на заплаха от екологични щети и причинени такива, като се включат превантивните и оздравителни мерки и минималния размер на разходите за тяхното изпълнение и писмено да се уведоми РИОСВ-Пловдив.

Комплексна проверка в ЕТ «Дени- Денислав Димитров - Илияс Исламов»,

Млекопреработвателно предприятие в с.Брягово, Община Първомай. Обектът не работи.

Комплексна проверка в Млекопреработвателно предприятие на «Полидей-2» ООД, с.Домлян, Община Карлово – няма направени предписания.

Комплексна проверка в «Бор Чвор» ЕООД, с. Дълбок Извор, Община Първомай – няма направени предписания.

Комплексна проверка на магазин за внос и търговия с автобои на «Веани» ЕООД, гр. Пловдив -  няма направени предписания.

Комплексна проверка по спазване на условията и мерките в издаденото решение по ОВОС за ИП  Кариера «Старите колиби» с.Мулдава, общ. Асеновград на "НВГ Кариери" ООД, Пловдив - направено предписание да се подаде в РИОСВ планът за рекултивация за процедура по ОС.

Комплексни разрешителни:

През септември са извършени две проверки  във връзка с изпълнение на условия и срокове в комплексните разрешителни на «Калцит» АД, Асеновград и на Депото за неопасни отпадъци  и Инсталация за биологично разграждане по закрит способ, с. Шишманци, общ. Раковски. В «Скорпио 46» ЕООД, Пловдив е извършена проверка по писмо от МОСВ във връзка със сигнал, получен в министерството. Предмет на проверката е прилагане от страна на фирмата на действащото екологично законодателство.

ОВОС:

Експерт от направлението е водещ на две комплексни проверки.

І. Компонент „Въздух”

Акценти в дейността  на направлението през септември са проверки за осъществяване на текущ контрол на обекти с източници на емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, съгласно утвърдения план за контролна дейност, съгласуване на резултати от проведени собствени непрекъснати измервания на вредностите, изпускани в атмосферата, осъществяване на последващ контрол за изпълнение на предписания и проверки по жалби и сигнали. За контрол по спазване на нормите за допустими емисии на обекти с големи точкови източници са обработени 8 месечни доклада с резултати от собствени непрекъснати измервания. Съгласно утвърдения план за контролна дейност е извършен текущ контрол на обекти с източници на емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух. За отстраняване на констатираните нарушения са дадени 7 предписания. Във  връзка с писмо на МОСВ за готвен доклад до ЕК са извършени проверки в 8 бензиностанции.

Резултати от контролната дейност: за периода е съставен акт  на «ЗК Пловдив» АД, Пловдив за допуснато неорганизирано изпускане на амоняк в атмосферата.

ІІ. Компонент „Води”

Акцент в дейността на направлението през септември  е изпълнение на заповед на министъра на околната среда и водите  за въвеждане на данните от контролната дейност по влезли в сила разрешителни за ползване на воден обект в информационната система и извършване на проверки с пробонабиране, съвместно с представители на РЛ на ИАОС в Пловдив на обекти, включени в списъка, утвърден от МОСВ за задължителен контрол и в годишния план на РИОСВ за контролна дейност. При проверка по сигнал в района на Руския пазар в Пловдив е установено, че подземен тръбопровод на «Захарен комбинат Пловдив» АД, който отвежда сатурачна кал от производството за депониране в утаечно поле в района на пазара, е пробит на две места. Това е довело да замърсяване на отводнителен канал, минаващ край утаечното поле и вливащ се в р. Марица. БД ИБР – Пловдив е уведомена с писмо за опасността от замърсяване на водите на реката. Спряно е подаването на сатурачна кал от комбината към утаечното поле и са дадени предписания за подмяна на пробитите тръби.

Резултатни от контролната дейност: съставен е акт на «Булборг» АД, Пловдив за Пивоварната в с. Труд, общ. «Марица», която работи без разрешително за ползване на воден обект за заустване.

Съставен е акт на «Полидей-2» ЕООД, Карлово за Млекопреработвателното предприятие в с. Домлян за заустване във воден обект на отпадъчни води с показатели, превишаващи индивидуалните емисионни ограничения в разрешителното.

ІІІ. Управление на отпадъците

Акценти в дейността на направлението през септември  са проверки на фирми, подали заявления за извършване на дейности по третиране на отпадъци и по заявления за прекратяване на дейност с отпадъци; проверки за последващ контрол на дадени предписания (не са констатирани неизпълнени в срок); проверки по сигнали на «зеления телефон» на инспекцията, проверки за осъществяване на контрол за нерегламентирани замърсявания на населените места. По писмо на МОСВ е извършена извънредна проверка в «Електростомана 2004» АД, Карлово, дадено е предписание да се подаде заявление за издаване на комплексно разрешително за извършваните дейности с отпадъци от цветни метали в ИАОС на МОСВ. Извършени са 9 проверки съвместно с В и К ЕООД, Пловдив и БД ИБР. Дадените предписания са за представяне на документи – работни листове за класификация на отпадъците, отчетни книги, договори с юридически лица, на които се предават отпадъците, месечни справки, декларации и др.

Резултати от контролната дейност: за периода са съставени 4 акта – на «Алброн» ООД, Пловдив за неводене на отчетност на формираните от дейността отпадъци; на ЕТ «Фармакон-Адела Маринова», Карлово  за смесване на производствени с опасни отпадъци; на «Рива-АГ ЕООД, Пловдив за неводене на отчетност за събиране и предварително третиране на отпадъци от пластмаса  и на кмета на община Калояново за това, че не е предотвратил изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места и създаването на незаконни сметища.

V. Биоразнообразие и защитени територии

Акцент през септември са проверките в билкозаготвителните пунктове, на три от тях са дадени предписания за представяне на документация и книга за изкупените, реализираните и наличните количества билки. В Спасителния център за диви животни в Стара Загора са изпратени два бели щъркела в безпомощно състояние. Извършени са проверки в ЗМ «Дъбето», с. Нови извор и в ЗМ «Герена», с. Паничери – няма установени нарушения на режима. Извършени са проверки на вековни дървета в с. Катуница, с. Бачково, Асеновград и с. Песнопой – дърветата са в добро санитарно състояние и са маркирани с табели.

VІ.Химикали

Във връзка с писмо на МОСВ за осигуряване на информация за целите на контролната дейност по прилагането на Регламент 850/2004 г за устойчивите органични разтворители е извършена проверка в «Антония голд» ООД, Пловдив. Извършени са проверки по плана на РИОСВ-Пловдив относно употреба и внос на опасни химични вещества и смеси.

VІІ.Екологична отговорност

Извършена е проверка по ЗОПОЕЩ, съгласно плана на инспекцията за 2013 г в «Калцит» АД, Асеновград, дадено е предписание за актуализиране на собствената оценка на случаите на заплаха от екологични щети и причинени такива. Експерт от направлението е участвал в 4 комплексни проверки.

VІІІ. Вредни физични фактори

Проверка  във фабрика за пелети на «Ахира» АД, с. Рогош по изпълнение на дадено предписание за представяне на доклад с резултати от проведени измервания на шума, излъчван от обекта в околната среда. Във връзка със сигнали на «Зелен телефон» на инспекцията за силен шум от транспортни средства е уведомена община Пловдив за предприемане на действия по компетентност.

Резултати от контролната дейност: Съставен е акт на «Ахира» АД, с. Рогош за това, че не са извършени и представени собствени периодични измервания на шума.

Резултати от контролна дейност:  

През периода са съставени 8 акта:

1. На „Алброн” ООД, Пловдив за това, че не води отчетност за отпадъците, формирани от дейността на дружеството.

2. На „Булборг” АД, Пловдив за това, че не притежава разрешително за ползване на воден обект, с цел заустване на отпадъчни води.

3. На ЕТ „Фармакон-Адела Маринова”, Карлово за това, че смесва производствени отпадъци с опасни отпадъци.

4. На „Рива-АГ” ЕООД, Пловдив за това, че не води отчетност за събираните и предварително третирани отпадъци от пластмаса.

5. На Петьо Георгиев Стойков, представител на „Захарен комбинат Пловдив” АД, за това, че е допуснал неорганизирано изпускане на емисии на амоняк в атмосферния въздух.

6. На инж.Александър Кръстев Абрашев, кмет на община Калояново, за това, че не е предприел мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаване на незаконни сметища.

7. На „Ахира” АД, с. Рогош за това, че не са извършени и/или предоставени собствени периодични измервания на шума.

8. На „Полидей-2” ООД, Карлово за това, че са превишени индивидуалните емисионни ограничения, съгласно издаденото Разрешително за ползване на воден обект.