- Начало
- Достъп до информация
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- Управление на отпадъците
- Химични вещества
- Превантивна дейност
- Защитени територии и биоразнообразие
- Профил на купувача
- Любопитно
- Ключови теми
- Контролна дейност
- Административна дейност
- Доклади за състоянието на околната среда
- Публични регистри
- Защита на личните данни
- Защита по ЗЗЛПСПОИН
- Изпълнение на програма КАВ Пловдив
юли (4)
ноември (2)
февруари (5)
септември (6)
май (6)
февруари (1)
януари (1)
октомври (1)
септември (4)
февруари (1)
януари (4)
септември (3)
май (4)
Новини
Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) извърши тестово изследване на стока за наличието на фталати. От популярна международна онлайн платформа за електронна търговия беше подбрана и закупена масово използвана през летния сезон стока – детска надуваема жилетка за плуване, изработена от пластмаса. Екоинспекцията възложи извършването на лабораторно изпитване на лицензирана лаборатория, а резултатите показаха, че в изделието не е открито съдържание на нито един от седемте вида изследвани фталати.
Фталатите образуват група синтетични химикали с най-различни приложения, вариращи от потребителски до промишлени продукти. Съществуват различни видове и те обикновено се използват като омекотители, за да направят пластмасите, например поливинилхлорид (PVC), по-гъвкави и трайни. Поради широкото им използване фталатите могат да се намерят почти навсякъде в нашата околна среда. Всички фталати не са подробно проучени, но има доказателства, че някои от тях са вредни за човешкото здраве, тъй като могат например да въздействат на хормоналната система и да причинят алергии. В резултат на това употребата на някои фталати вече е регламентирана както в Европа, така и в световен мащаб.
Извършването на мониторинг е част от планираната за годината дейност на РИОСВ - Пловдив в изпълнение на ангажиментите й по спазване изискванията на Регламент 1907/2006 (REACH). REACH на Европейския съюз означава регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали. Регламентът е в сила от 2007 година и е приет с цел подобряване на защитата на здравето на човека и околната среда от рисковете, които могат да бъдат причинени от химикалите. Той засяга производителите, вносителите и потребителите на стоки в разнообразни сектори.