Отчет за контролната дейност на РИОСВ-Пловдив за периода 01.09.2011г. – 30.09.2011г.

ПРЕДПРИЕТИ АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНИ МЕРКИ ОТ РИОСВ - Пловдив ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2011
 проверени обекти
 извършени проверки
съставени актове
актове за неизпълнение на дадени предписания
отменени актове с резолюция
издадени наказателни постановления
наложени санкции с НП по чл. 69 от ЗООС
събрани суми от наложени санкции*
ПАМ
брой
брой
общ брой
брой
брой
брой
сума
брой
сума
лв.
брой
61
74
4
1
 
5
18400,00 лв.
1
366,00 лв./мес
10377,38 лв.
 

 През месец септември експертите от РИОСВ-Пловдив са извършили 74 проверки на 61 обекта, при които са дали  30 предписания за отстраняване на констатираните нарушения. През месеца са съставени 4 акта, 1 от които за неизпълнени предписания, дадени при предишни проверки. Издадени са 5 наказателни постановления на обща стойност 18 400 лв. Постъпилите суми от наложени санкции, в т.ч за предходни месеци, са 10 374,38 лв.

 
І. Компонент „Въздух”
Основната дейност в направлението е свързана с контрол на обекти с източници на емисии в атмосферния въздух. През месеца са проверени 11 обекта, на които са извършени 13 проверки, съгласно утвърдения план за контролна дейност. Направено е 1 предписание. Обработени са 7 месечни доклада с резултати от собствени непрекъснати измервания на големи обекти с точкови източници. Не са констатирани превишения на нормата на допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух в КЦМ АД, Пловдив, „ЕВН България Топлофикация” ЕАД, Пловдив и „Монди Стамболийски” ЕАД, Стамболийски. При осъществяване на текущ контрол на котелната централа на месопреработващо предприятие на „Деликатес 2” ООД, с. Житница е дадено предписание да се представи в инспекцията доклад с резултатите от проведените собствени периодични измервания на вредностите, формирани следствие експлоатацията на котел 1. Съставен е акт на млекопреработващо предприятие ЕТ „ДЕНИ - Д. Димитров и И. Исламов” в първомайското село Брягово за непровеждане на собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух, формирани от експлоатацията на котела на предприятието.
През септември в направление „Контрол на ОРВ, ЛОС и ФПГ”, съгласно утвърдения план за контролна дейност, са извършени 8 проверки на 8 обекта с източници на емисии от ЛОС в атмосферния въздух в резултат от употребата на разтворители в производствената дейност, от източници на емисии от ЛОС в атмосферния въздух в резултат от съхранение на бензини в бензиностанции и терминали, от ФПГ и/или ОРВ съдържащи се в хладилни и/или климатични инсталации, термопомпи, от сервизна дейност. Не са констатирани нарушения по спазването на изискванията на нормативната уредба.
 
ІІ. Компонент „Води”
През септември експертите от направлението са проверили 20 обекта, като само 9 от тях са включени в плана на РИОСВ за 2011 г. Пет от проверките са свързани с контрол на изпълнението на дадени при предишни проверки предписания. Основен акцент в контролната дейност на направлението са проверките по сигнали и жалби за замърсяване на водни обекти с отпадъчни води.  
По сигнал, получен на Зеления телефон на инспекцията, са извършени проверки в „Спиртна фабрика” с. Катуница. Сигналът е за замърсяване на р. Марица с отпадъчни води. Резултатите от анализа на взетите проби показва, че отпадъчните води на дружеството не оказват влияние върху водата на реката. Сигнал за замърсяване на р. Марица и умряла риба при 6-ти км се оказа неоснователен. При проверката не се откри умряла риба, от анализите на взетите проби не се констатира наличие на наднормено съдържание на замърсяващи вещества. Извършената по сигнал за замърсяване на р. Стряма проверка на ПСОВ на бившия свинекомплекс „Маноле”, стопанисвана от „Бизнеспарк Маноле” ООД, Пловдив установи нарушен режим на работата на пречиствателната станция. Взети са проби от отпадъчните води и съобразно резултатите от анализа им ще бъде наложена санкция на дружеството. Проверки по жалби за замърсяване на околната среда са извършени на два хотелски комплекса в с. Врата. Дадени са предписания да се представят в инспрекцията ВиК проекти, за да се изясни начина на третиране на ОВ. По жалба е извършена проверка в паткарник в с. Върбен, общ. Брезово съвместно с представител на общината. Констатирано е, че обектът, собственост на „ТИМ 2005” ЕООД, зауства ОВ в съседен общински канал без да притежава разрешително. Дадени са предписания, предстои проверка на изпълнението им.  
Резултати от контролната дейност:
За периода е съставен един акт по констатации от извършена преди време проверка на „Либхер – Транспортейшън системс Марица” ЕООД, с. Радиново, общ. Марица като ползвател на обект „Завод за производство на климатична техника за релсови превозни средства”. Актът е  за заустване на ОВ във воден обект без разрешително. Установено е, че отпадъчните битово-фекални води на дружеството се заустват непречистени в минаващ покрай обекта отводнителен канал без разрешително.
При проверка, извършена по плана на РИОСВ и във връзка със Заповед на МОСВ за задължителен мониторинг на обекти от утвърден от министерството списък, в мандра, собственост на „Бор Чвор” ЕООД е установено, че е изградена и функционира нова пречиствателна станция за ОВ. Взети са проби за анализ.
 
ІІІ. Управление на отпадъците
Акцент в дейността на сектора са извършените проверки във връзка с жалби и сигнали. Проверка по сигнал на Зеления телефон на обекти на наематели в двора на „БАЛКАНКАР РЕКОРД” АД, Пловдив за замърсени площи се оказа неоснователен. Извърши се оглед и на терени в района, като се установи наличие на изгорени и изхвърлени пластмасови отпадъци. Изпратено е писмо с предписание на кмета на район „Южен” в Пловдив за незабавно извършване на проверка и почистване терена от незаконното изгаряне и изхвърлянето на пластмасовите изделия.
Извършена е проверка във връзка писмо от МОСВ по жалба  в землищата на с. Катуница, общ. Садово и с. Крумово, общ. Родопи.
В землището на с. Катуница се извърши проверка на кариера за добив на баластра от находище „Стоянчова чешма” с концесионер „Еурострой” ООД, с. Катуница, при която се установи, че концесионерът извършва добива съгласно съгласуваните работни проект и поставените условия в решение по ОВОС. В землището на с. Крумово, община Родопи се извърши проверка на имот № 12, при което се установи стар добив на баластра отпреди около 3 години, натрупани на депо земни маси и строителни отпадъци, за рекултивация на кариера „Стоянчова чешма”, както и старо замърсяване със строителни отпадъци на много малка част от имота.
Във връзка с констатациите е дадено предписание на концесионера да извърши преместване на земните маси от имот № 12 в границите на концесионната площ.      
 Извършени са проверки по заявление на „НЕДИ ГРУП” ООД - Пловдив и „ХАРТЕКС” ООД – Пловдив, съгл. чл. 50 от ЗУО.
Съставени са два акта за административни нарушения:
На „СО –Спектър “ EАД за неизпълнение на условия в разрешение за дейности с отпадъци - депонират се производствени, растителни и смесени битови отпадъци; не се извършва претегляне на постъпващите отпадъци с измервателно устройство ;не се изпълнява плана за контрол и мониторинг разработен, съгласно приложение №3 от Наредба №8/04.
На „Тренд Фешън Текстил “ EООД гр. Кричим за неизпълнение на предписания , дадени от РИОСВ-Пловдив за  представяне на вътрешно-фирмена спецификация по приложение №2 от Наредба за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпостранени отпадъци; месечна справка декларация по приложение №13; документи, удостоверяващи изпълнение на задълженията по чл.11, ал.2 от ЗУО; класификация на отпадъците, съгласно Наредба №3; програма за управление на отпадъците.
 
ІV. Комплексни разрешителни и ОВОС
През септември е извършена проверка на „Калцит” АД, Асеновград и Депо за неопасни отпадъци и Инсталация за биологично разграждане по закрит способ, с. Шишманци по изпълнението на условията и сроковете, заложени в издадените им комплексни разрешителни.
Издадено е наказателно постановление в размер на 10 000 лв на „Дружба Стъкларски заводи” АД, площадка Пловдив за неизпълнение на условия в КР, между които непредставени записи за пречиствателни съоръжения към изпускащи устройства, непредставени записи от извършен мониторинг на работата на пречиствателно съоръжение към изпускащо устройство, непредставени инструкции, непредставени записи за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за пречиствателните съоръжения към изпускащи устройства и др.
Извършена е проверка на „ЕВН България Топлофикация” ЕАД ТЕЦ „Пловдив Север” – гр. Пловдив. За ИП „Изграждане на инсталация за комбинитано производство на електрическа и топлинна енергия (нова когенерация)” има издадено Решение по ОВОС на Директора на РИОСВ-Пловдив. Обектът е на етап строителство. Извършват се довършителни строителни дейности и тестови мероприятия. Няма отклонения от условията и мерките, заложени в горното Решение по ОВОС. Няма направени предписания.
 
V. Биоразнообразие и защитени територии
През отчетния период са проведени процедури за изготвяне на проекти на заповеди за обявяване на защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна по реда на чл.12 от Закона за биологичното разнообразие. В резултат на това, са сключени шест договора с фирмите – изпълнители на техническите дейности за поддържане на КВС за осем защитени зони, за които от МОСВ са предоставени граници в цифров формат.
 
. Химикали
През месеца акцент в контролната дейност на експертите от направлението произтича от писмо на МОСВ относно контрол на вносители и производители на цимент и циментови смеси за съответствие с изискванията на Регламент /ЕО/ 1272/2008 и Регламент 1907/2006. Извършени са 4 проверки в 4 обекта, които са вносители на цимент и циментови смеси. На две от фирмите са дадени предписания да представят копия от информационни листове за безопасност.
По заповед на областния управител са извършени съвместни проверки с междуведомствената комисия в 6 обекта, съхраняващи и употребяващи опасни химични вещества.
Извършена е проверка на КЦМ АД, Пловдив, класифицирано като предприятие с висок рисков потенциал, за спазване на условията в разрешително №90/07г по реда на чл. 104 от ЗООС.
 
VІІ. Екологична отговорност.
През месеца е извършена комплексна проверка в Предприятието за преработка на пластмаси «Каскада» ЕООД, с. Царацово, общ. «Марица» по компоненти и фактори на околната среда: химични вещества, отпадъци, води, екологична отговорност. Установено е, че дружеството няма монтирано измервателно устройство за отчитане на заустваните ОВ и няма изготвена собствена оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети. Направени са предписания за отстраняване на несъответствията.
 
VІІІ. Вредни физични фактори
За периода са извършени седем проверки на пет обекта, като 3 от проверките са по сигнали и жалби за наднормени нива на шум в околнатасреда и една комплексна поверка в «Санита-Коста Чотов» ООД, с. Ягодово. През месеца са проведени 4 контролни измервания на нивата на шум, излъчвани в околната среда от промишлени източници – «Захарен комбинат» АД, Пловдив (две проверки – по план и по жалба), «Кингсд Табако» ЕАД, Пловдив и «Агромил Бъэлгария» АД, Пловдив. Установени са превишения на граничните стойности за шум в Предприятието за производство на захар и захарни изделия на «Захарен комбинат» АД, Пловдив. Предстои изпращане на покана за съставяне на АУАН.
 
Резултати от контролна дейност:
Положителна тенденция като резултат от упражняваната контролна дейност на РИОСВ-Пловдив е намаляване на замърсяването на околната среда като резултат от изпълнение на дадените предписания и наложените глоби. В резултат на извършените дейности от направление БРЗТ през м. септември РИОСВ – Пловдив е готов и ще предостави на МОСВ необходимата документация за подготовка на заповедите за обявяване на следните защитени зони: „Река Каялийка” BG 0000438, „Река Мечка” BG 0000436, „Река Омуровска” BG 0000443, „Река Пясъчник” BG 0000444, „Река Стряма” BG 0000429, „Попинци” BG 0001039, „Бесапарски възвишения” BG 0000254.
През периода са съставени 4 акта, един от които са за неизпълнени предписания. През септември са издадени 5 НП на стойност 10 000 лв. и наложена една текуща месечна санкция в размер на 366 лв, считано от 19.07.2011 г.
Наказателни постановления:
Издадено е наказателно постановление в размер на 10 000 лв на „Дружба Стъкларски заводи” АД, площадка Пловдив за неизпълнение на условия в КР, между които непредставени записи за пречиствателни съоръжения към изпускащи устройства, непредставени записи от извършен мониторинг на работата на пречиствателно съоръжение към изпускащо устройство, непредставени инструкции, непредставени записи за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за пречиствателните съоръжения към изпускащи устройства и др.
Наказателно постановление в размер на 100 лв е издадено на „КАУФЛАНД БЪЛГАРИЯ „ ЕООД. Към момента на проверка на експерти от РИОСВ дружеството не е осигурило измерване на емисиите на вредни вещества във въздуха от котлите в паровата централа и не е представило в РИОСВ-Пловдив резултати от проведени собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух.
При проверка в „Млекопреработвателно предприятие” на „Млечни продукти” ООД, с. Маноле,общ. Марица е установено, че в котелното е извършена промяна – монтиране на втори котел, работещ на метан. Инспекцията не е уведомена за тази промяна. Съставен е акт и е издадено наказателно постановление в размер на 300 лв.
За непровеждане на собствен емисионен контрол за период, по-голям от 2 последователни години, включително собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферата на „Инсталация за производство на етерични масла и екстракти”, собственост на „БУЛ ФИТО ОЙЛС” АД, с. Зелениково, общ. Брезово е издадено НП в размер на 1000 лв.
За извършване на дейности по оползотворяване на отпадъци, формиращи се при леярска дейност, на „ПЛАВ МЕТАЛ” ЕООД, гр. Асеновград е издадено НП в размер на 7000 лв.
Наложени санкции:
Текуща месечна санкция в размер на 366 лв, считано от 19.07.2011 г на Млекопреработвателно предприятие на „МАХ 2003” ЕООД, с. Леново, общ. Асеновград. Мандрата е в списъка на обекти, подлежащи на задължителен контрол през годината, издаден от Министъра на околната среда и водите. От анализа на взети проби от ОВ на мандрата при контролна проверка съвместно с Регионалната лаборатория на ИАОС се установи, че в приток на р. Мечка се изпускат отпадъчни води, превишаващи определените в разрешителното за заустване индивидуални емисионни ограничения.