Отчет за контролната дейност на РИОСВ-Пловдив за периода 01.08.2011г. – 31.08.2011г.

 

През месец август експертите от РИОСВ-Пловдив са извършили 73 проверки на 63 обекта, при които са дали  27 предписания за отстраняване на констатираните нарушения. През месеца са съставени 6 акта, два от които за неизпълнени предписания, дадени при предишни проверки. Издадени са  7 наказателни постановления на обща стойност 84 800 лв. Постъпилите суми от наложени санкции, в т.ч за предходни месеци, са 7570,38 лв.
І. Компонент „Въздух”
Основната дейност в направлението е свързана с контрол на обекти с източници на емисии в атмосферния въздух. През месеца са проверени 12 обекта, на които са извършени 16 проверки, съгласно утвърдения план за контролна дейност. Направено е 1 предписание. Обработени са 7 месечни доклада с резултати от собствени непрекъснати измервания на големи обекти с точкови източници. В резултат на извършената контролна дейност е установено, че в мандра на ЕТ „ДЕНИ - Д. Димитров и И. Исламов” в първомайското село Брягово не са провеждани собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферата от неподвижния източник. На оператора е изпратена покана за съставяне на акт.
Извършени проверки по сигнали на граждани:
По повод сигнали за миризми с вероятен произход производствената дейност на „Монди Стамболийски” ЕАД е извършено обследване в тъмната част на денонощието – от 4.30 ч до 6.30 ч. Не се потвърди изнесеното в сигналите.
От жители на пловдивския район „Тракия” са приети 7 сигнала за наличие на неприятни миризми, усетени с голяма интензивност, като се посочват различни потенциални емитери. За установяване на възможен източник се извърши обследване от междуведомствена комисия с представители на РИОСВ, Областна администрация, община Пловдив, Районна администрация „Тракия” и Пловдивски общински инспекторат. Не се установи наличие на миризми и не се локализира възможен емитер на неприятни миризми, описани в сигналите.
През месеца са съставени 2 акта: на „Джи Ен Си” ООД, Пловдив за непровеждане на собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух, формирани вследствие експлоатацията на котлите на оранжерията, като пред РИОСВ не са представени резултати с доклад по чл.39, ал.2 от Наредба №6/99г. Вторият акт е на „Катрин и Ко” ЕООД, Раковски – за неосигурено измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, в съответствие с реда, срока и начина за тяхното измерване, като резултатите от проведените собствени периодични измервания не са представени в РИОСВ в установения срок и формат.
През август временно е спряна текуща санкция на Оранжериен комплекс, с. Йоаким Груево, собственост на „Джи Ен Си” ООД. Спирането е във връзка с временно преустановяване на дейността, водеща до замърсяване на въздуха и е в резултат от сезонния характер на производството.
През август  на 3 обекта са извършени 3 проверки, свързани с осъществяването на текущ контрол на обекти с източници на емисии от ЛОС в атмосферния въздух от употребата на разтворители в производствената дейност, от източници на емисии на ЛОС в резултат от съхранение на бензини, от ФПГ и/или ОРВ, съдържащи се в хладилни, климатични инсталации и др. По жалба на граждани за неприятни миризми е извършена проверка в автобояджийска работилница в Асеновград, дадени са предписания за недопускане на разпространение на миризми извън работната площадка.
 
ІІ. Компонент „Води”
През август експертите от направлението проверили 12 обекта, като само 4 от тях са включени в плана на РИОСВ за 2011 г. Основен акцент в контролната дейност на направлението са проверките по сигнали и жалби за замърсяване на водни обекти с отпадъчни води.  Проверка по жалба в х-л „Росица” в с. Лилково за замърсяване на водите на р. Лилковска показа, че жалбата е неоснователна. Хотелът е оборудван с локално пречиствателно съоръжение, което пречиства формираните битови отпадъчни води преди заустването им в канализационната мрежа на селото. По сигнал за разлив на химично вещество до р. Сребра след катастрофа на автомагистрала „Тракия” се извърши проверка, която установи, че разливът е на пътното платно и няма засегнати компоненти на околната среда, а самото вещество е безвредно. Извършена е проверка в х-л „ЯЕВ” ООД, с. Соколица, общ. Карлово по сигнал за замърсяване на въздуха от комин и за нерегламентирано заустване на ОВ. Сигналът е неоснователен – котелът, работещ по време на проверката, е на твърдо гориво-въглища с мощност 70 кW, не се установи наличие на неприятни миризми. ОВ се заустват по проект във водоплътна изгребна шахта, за чието почистване е представен договор с фирма за извозване на ГПСОВ. Взета е проба от р.Чепеларска в местността „Кемера”, както и от заустваните води на КЦМ АД, Пловдив в р. Чепеларска с оглед установяване на наличие на кадмий във водата. Очакват се резултатите от анализа на пробите.
Проверки във връзка с контрол на изпълнението на дадени предпискания – във „Ферма за отглеждане и гушене на патици” в с. Белозем на ЕТ „Тракийка 2002 – Иванка Димитрова” е преустановено заустването на непречистени ОВ в отводнителен канал. В мандра, собственост на „Тополово агрокомерс” ООД в с. Тополово е изпълнено предписанието да се извърши преглед на водоплътната изгребна яма. Преустановено е изтичането на непречистени ОВ в канализационната мрежа на селото.
През август, за неспазване на разпоредбите на ЗВ, е съставен акт на дестилерията за етерично-маслени култури на „Златна роза” ООД, с. Златосел. В обекта се заустват отпадъчни води, които превишават определените в Разрешителното за заустване индивидуални емисионни ограничения. Съставен е акт на Наско Кузмов, собственик на ферма в с. Дълбок извор за заустване на ОВ без разрешително.
ІІІ. Управление на отпадъците
През отчетния период са извършени 26 проверки на 24 обекта. Дадени са 15 бр. предписания.
Акцент в дейността на сектора са извършените проверки във връзка с писмо от МОСВ с Изх. №05-08-4860 от 28.07.2011г., относно рециклирани количества отпадъци от опаковки и представяне на необходимите документи относно отчета и информацията по чл. 34 от НООО. При извършените проверки се констатира, че повечето от лицата, притежаващи в разрешенията си дейност по рециклиране с код R3, всъщност извършват рециклиране на собствен технологичен отпадък или приемат за преработка такъв от др. физически и юридически лица; притежаваните разрешения за дейности с отпадъците не съответстват на новите изискванията поставени с извършените промени в ЗУО и подзаконовата нормативна база , поради което следва да бъдат актуализирани съгласно действащата нормативна база; не се води коректно първичната информация за приемане, третиране и предаване на отпадъците в отчетните книги по чл.25 от ЗУО. На операторите, при които са установени нарушенията, са дадени предписания за отстраняването им и за привеждане на дейността в съответствие с изискванията на нормативната уредба.
При извършената поредна проверка на Депо за неопасни отпадъци – Карлово, се констатира, че територията около кантара на Депото, подхода към пътя за І-ва клетка, както и самият път са засипани с безразборно нахвърляни отпадъци, като пространствата между отделните купчини са изпълнени със застояла, воняща течност / инфилтрат /. Липсва част от заграждението на Депото, което позволява да се депонират безконтролно отпадъци на клетки №1 и №3, които реално не преминават за измерване през авто-везната и съответно не се отчитат в отчетната книга.
Не се изпълняват условията поставени в Комплексното разрешително, относно документиране и докладване на причините довели до несъответствие с изискванията в Комплексното разрешително. Нарушена е технологията на депониране, утвърдена с наръчника за експлоатация на Депото: не се извършва уплътняване и запръстяване на постъпилите за депониране на територията на клетките отпадъци; изградените подходи за І-ва и ІІ-ра клекта са загрупани с отпадъци, което води до невъзможнаст за оглед и правилно депониране на отпадъците на територията на съответните клетки; поради описаните по-горе причини е невъзможно да се извърши оглед на състоянието на клетките от страната на реката, която преминава в непосредствена близост до Депото; липсата на контрол и достъп до ската откъм реката, създава предпоставка за аварийното и замърсяване.
Въпреки многократно извършваните проверки, даваните предписания и съставени АУАН, до момента на проверката Община Карлово- собственик на Депото не е предприела необходимите мерки и адекватни действия, относно спазване на условията поставени в Комплексното разрешително, свързани с правилната експлоатация на Депото, прекратяване на замърсяванията и отстраняване на последствията от тях.
Поради изчерпване на административните мерки, които може да приложи съгласно компетенциите си РИОСВ – Пловдив, за кризистното състояние на Депо за неопасни отпадъци – гр. Карлово ще бъде сезирана Районна прокуратура – Пловдив.
Съставен е акт на „Белезирев” ЕООД, Сопот за неводене на отчетност.
ІV. Комплексни разрешителни и ОВОС
През август е извършена проверка на „ЕВН България Топлофикация” АД, площадка ТЕЦ „Север Пловдив” във връзка с искано становище от ИАОС, гр. София по чл.10, ал.5 от Наредбата за условията и реда за издаване на комплексни разрешителни.
Съставен е акт на „Дружба Стъкларски заводи” АД, площадка Пловдив за неизпълнение на условия в КР, между които непредставени записи за пречиствателни съоръжения към изпускащи устройства, непредставени записи от извършен мониторинг на работата на пречиствателно съоръжение към изпускащо устройство, непредставени инструкции, непредставени записи за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за пречиствателните съоръжения към изпускащи устройства и др.
V. Биоразнообразие и защитени територии
Във връзка с активния сезон за събиране и изкупуване на лечебни растения се извършиха проверки в билкозаготвителните пунктове и складове. Акцентът беше осъществяване на контрол за изкупуване на неузрял плод шипка. В проверените пунктове в община Карлово не се установиха нарушения. Извършени са две проверки по изпълнение на дадени предписания. В билкозаготвителния пункт в с. Соколица предписанията не са изпълнени, изпратена е покана за съставяне на акт.
През месеца пет щъркела, един керкенез и една костенурка са изпратени за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора.
През отчетния период се засили контролът върху билкозаготвителните пунктове и складове зо билки и се констатира повишаване на ангажираността на жителите на населените места в опазване на защитените видове – разпорежданията със защитените животни са в резултат на сигнали.
. Химикали
През месец август основният акцент в контролната дейност на експертите от направлението е прилагане изискванията на Регламент 1272 / 2008 г. на Европейския парламент и на Съвета. Извършени са 4 проверки в 4 обекта ,които са вносители на химични вещества и смеси. На две от фирмите са дадени предписания да представят документи за извършена нотификация на внесените химични вещества, тъй като не беше изтекъл един месец от вноса на тези вещества.
VІІ. Екологична отговорност.
VІІІ. Вредни физични фактори
През месеца са извършени две проверки по жалби на граждани за шум от климатична система към търговски център «Гранд» в Пловдив и от съоръжения, използвани в автомивка в Пловдив. Проведени са контролни измервания на нивата на шума, излъчван в околната среда, не са установени превишения на граничните стойности на нивата в жилищните зони.
            Резултати от контролна дейност:
Положителна тенденция като резултат от упражняваната контролна дейност на РИОСВ-Пловдив е намаляване на замърсяването на околната среда като резултат от дадени предписания и наложени глоби.
През периода са съставени 5 акта, два от които са за неизпълнени предписания. (Вписан е и 1 акт, съставен през юли, но подписан през август). През август са издадени 7 НП на обща стойност 84 800 лв.
Наказателни постановления:
Издадено е НП на кмета на Карлово Найден Найденов за неупражнен контрол по изпълнение на предписанието, дадено от РИОСВ-Пловдив на кмета на гр. Калофер за почистване на нерегламентирано замърсяване в местността „Ганин дол”. Глобата е 500 лв.
Издадено е НП на кмета на Карлово Найден Найденов за неизпълнение на условия от КР, издадено на Регионалното депо за неопасни отпадъци, Карлово. При проверка се установи неизпълнение на 32 условия от КР, между които неуплътняване и запръстяване на депонираните отпадъци съгласно установените правила и експлоатационни изисквания. Глобата е 70 000 лв.
Наказателното постановление на управителя на Куминяно фрут” ООД, Катуница е издадено за това, че не е осигурил измерване на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух и не е представил пред РИОСВ резултати от собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух по реда, определбен в ЗЧАВ. Глобата е 100 лв
За неизпълнение на дадено предписание да не се допуска работа в цеха при отворени врати и прозорци при работещ компресор на ЕТ „Хрид-Даря Михайлова”, с. Златовръх е издадено НП в размер на 100 лв.
Наказателни постановления в размер на 7 000 лв. всяко са издадени на „РМЗ-2001” АД, Пловдив и на „Мултиметал” ЕООД, с. Труд за извършване на дейности по оползотворяване на отпадъци без необходимото разрешение.
За неизпълнено предписание да представи в РИОСВ-Пловдив информация за планиране на измервания на вредните вещества, изпускани в атмосферата на „Бамекс” АД, Карлово е съставено НП в размер на 100 лв.