Отчет за контролната дейност на РИОСВ-Пловдив за периода 01.06.2011г. – 30.06.2011г.

Извършени са 183 проверки в 142 обекта. Дадени са 120 предписания за отстраняване на констатираните нарушения. Съставени са 4 акта и са издадени 11 наказателни постановления на обща стойност 27 800 лв. Постъпилите суми от наложени санкции, в т.ч за предходни месеци, са 2 560,80 лв.
 
Акценти в дейността на отделните направления:
І. Въздух
Акцент в дейността е осъществяването на текущ и последващ контрол на обекти с източници на емисии в атмосферния въздух, както и оценка на резултати от СНИ на обекти с големи точкови източници. През месеца са проверени 26 обекта, на които са извършени 30 проверки и са направени 28 предписания, като преобладаващи са изискванията да се представи в РИОСВ доклад с резултати от проведени собствени периодични измервания на вредностите. Съставен е един акт – на „Бамекс” АД, Пловдив за неизпълнено предписание да се представи пред РИОСВ информация за планиране на измервания на вредни вещества.
През юни на 14 обекта са извършени 15 проверки, свързани с осъществяването на текущ контрол на обекти с източници на емисии от ЛОС в атмосферния въздух от употребата на разтворители в производствената дейност, от източници на емисии на ЛОС в резултат от съхранение на бензини, от ФПГ и/или ОРВ, съдържащи се в хладилни, климатични инсталации и др. Не са констатирани нарушения.
ІІ. Води
През юни експертите от направлението са проверили 10 обекта по сигнали и жалби – предимно за замърсяване на терени и водни обекти с непречистени отпадни води. След проверка по сигнал за мъртва риба в Рибарници край с. Соколица е преустановено водовземането от близкото дере. На „Розоварна” в с. Каравелово на „Българска роза” - Карлово е дадено предписание да преустанови напълно заустването на ОВ и да проведе собствени периодични изследвания на качеството им. Взети са проби от отпадни води (ОВ), чакат се резултатите. На „Розабул” ООД е изпратена покана за съставяне на акт за установено замърсяване на р. Стряма с ОВ на дестилерията в с.Черноземен, довело до измиране на риба. На краварник край с. Искра са дадени предписания да преустанови заустването на ОВ в прилежащото дере, както и да премахне канала, отвеждат ОВ в дерето, да почисти дерето от утайки, оборска тор и др. отпадъци. При повторна проверка е установено, че предписанията са изпълнени. На ферми за патици край с. Болярино и с. Каравелово са дадени предписания да не допускат заустване на ОВ във воден обект, да открият процедура в БДИБР за получаване на разрешително, да представят в РИОСВ информация за максималния капацитет на фермата. При проверките по сигнал за замърсени водни обекти са взети проби, чакат се резултатите от Регионалната лаборатория за установяване на евентуалния замърсител. Изпратена е покана за съставяне на акт на „Скала” ООД, Пловдив за неспазване на условия от разрешителното – не се извършва собствен мониторинг на ОВ.
ІІІ. Управление на отпадъците
Извършени са проверки на 44 обекта. Съвместно с регионалните поделения на МВР са проверени 22 фирми, извършващи търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали. Съставени са актове на „Мултиметал” ЕООД, Пловдив за извършване на дейности по оползотворяване на отпадъци без изискваното от ЗУО разрешително и на „РМЗ-2001”АД, Пловдив за извършване на дейности по временно съхранение на формираните производствени и опасни отпадъци и дейности по оползотворяване на отпадъци от метали без нужното за тези дейности разрешение. Изпратена е покана на директора на  „Плавметал” ЕООД, Асеновград за съставяне на акт за липса на необходимото разрешение за дейности с отпадъци.
Извършена е проверка във връзка със спазване на разрешението за дейности с отпадъци на Депото за неопасни строителни отпадъци в землището на с. Първенец. Дадени са предписания да се изгради автоматична везна за измерване и контрол на постъпващите количества, да се извърши геодезично заснемане с цел установяване на остатъчния капацитет на депото, да се представи в РИОСВ доклад за мониторинговите измервания и план за рекултивация за съгласуване, да се представят финансови документи, удостоверяващи верността на депонираните през 2010 г. отпадъци.
Извършени са проверки на площадка за издаване на разрешение за дейности с отпадъци и за издаване на регистрационен документ.
След проверка по сигнал е установен незаконен добив на подземни богатства в землището на с. Калояново, който е предизвикал увреждане на почвите на съседен поземлен имот. Съставен е акт на фирмата нарушител - „Бушидо2” ЕООД, Пловдив.
ІV. Комплексни разрешителни и ОВОС
През месеца са извършени три проверки на оператори с издадени комплексни разрешителни – „КЦМ” АД, Пловдив, „Депо за опасни и неопасни отпадъци на КЦМ АД”, Пловдив и „Агрия” АД, Пловдив. Издадено е наказателно постановление в размер на 10 000 лв. на „Дружба Стъкларски заводи” АД, площадка Пловдив за извършване на производствена дейност без да е изградено и въведено в експлоатация предвиденото ново модулно пречиствателно съоръжение към изпускащи устройства на пещи.
V. Биоразнообразие и защитени територии
Приоритет в дейността на направлението през месеца е финализиране на дейностите по обявяване на ЗЗ по Директивата за птиците. В Картата на възстановената собственост са отразени всички обявени зони по тази Директива. Започна работа по изготвяне на втори проект по ОПОС за разработване на план за управление на ЗЗ по Директивата за птиците. Отчетено e изпълнение на процедурите по актуализиране на границите и площите на защитените територии в КВС и КК за над 90% от териториите.
При проверки по сигнал за незаконно притежание на защитени животински видове са пуснати в естествената им среда три сухоземни костенурки и една сива чапла.
. Химикали
През месеца са извършени три проверки за спазване на изискванията на ЗЗВВХВС и на Регламент 1907/2006 и Регламент 1272/2008. На «Велотек» ООД, Пловдив е дадено предписание да представи в РИОСВ информация за извършена регистрация на алуминий от фирмата производител. На «Диком» ООД е дадено предписание да представи информация за внесените количества химични вещества и смеси през 2010г., за да се установи дали фирмата попада в обхвата на Регламент 1907/2006г.
Извършени са две проверки за изпълнение на условия в издадени разрешителни. В «Петрол газ» ООД, Пловдив се констатира, че фирмата няма актуализиран информационен лист за безопасност за пропан-бутан и протокол-атестат от проверка знанията на персонала за безопасна експлоатация и технически надзор на газови съоръжения и инсталации за втечнени въглеводороди. Дадени са предписания за отстраняване на пропуските.
VІІ. Екологична отговорност.
Извършена е комплексна проверка в «Предприятие за производство на чанти» на «Чайка-97» АД, Пловдив. При проверката не е представен информационен лист за използваното органично лепило, в склада за изгорели луминисцентни лампи не се установи наличност на сяра. Дадени са предписания за отстраняване на пропуските. Дадено е предписание за актуализиране на фирмената програма за управление на отпадъците. Във връзка с наличие на сондажен кладенец с издадено разрешително за водовземане е направено предписание да се изготви собствена оценка зааплаха от екологични щети.
VІІІ. Вредни физични фактори
Извършени са две контролни измервания на нивата на шум, излъчвани в околната среда от производствените площадки на Мелница на «Симид» АД в с. Калояново и цех за производство на бетонови изделия ЕТ «Видоформ-Видол Видолов», с. Дълго поле. Не са установени превишения на граничните стойности. На ЕТ «Видоформ-Видол Видолов» е дадено предписание да представи в РИОСВ скица на производствената площадка. Предписанието е изпълнено в срок.
            Резултати от контролна дейност:
Положителна тенденция в направление „Въздух” в резултат на контролната дейност е намаляване на операторите на съоръжения с източници на емисии в атмосферния въздух, които не изпълняват дадените им предписания. Констатира се и запазване на броя на обектите, извършващи собствени периодични измервания на вредностите и провеждащи собствени периодични измервания в утвърдените срокове. През юни е финализирана процедурата по актуализация на Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух за РОУКАВ-Агломерация Пловдив ( общини Пловдив, Асеновград и Куклен). През месеца са отчетени положителни тенденции по отношение на качеството на въздуха – в частност фини прахови частици, които до известна степен кореспондират с успешното приключване на тази процедура.
През периода са съставени 4 акта и са издадени 11 НП:
На „Нел-ха” ООД, с. Тополово за за неизпълнени предписания: да представи в РИОСВ копие от Разрешително за ползване на воден обект за заустване на ОВ и информация за формираните ОВ от дейността, в размер на 2000 лв.;
На ЕТ „Геомах-Гено Добревски”, Пловдив – за неизпълнено предписание да представи в РИОСВ информация за резултатите от извършените замервания на шума в границите на производствената площадка, в размер на 200 лв.;
На „Алброн” ООД, Пловдив за неспазване на условията в Разрешението за дейности с отпадъци – не се води отчетност за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъци, в размер на 2000 лв.;
На „ЕТ „Тракийка 2002 – „Иванка Димитрова”, с. Белозем – за зауствнане на отпадъчни води, формирани от ферма за патици, в общински отводнителен канал без разрешително за ползване на воден обект, в размер на 2000 лв.;
На „Алброн” ООД, Пловдив за неспазване на условията в Разрешението за дейности с отпадъци – на територията на площадката не се изпълняват разпоредбите за третиране на отпадъци по вид, произход и свойства, в размер на 7000 лв.;
На Антон Хр. Вълков, Пловдив за бракониерски лов с мрежа на защитени диви пойни птици,  в размер на 100 лв.;
На „БИОМЕДА 2000” ЕООД, Пловдив – за непредставяне на документацията, отразяваща пуснатите на пазара през 2010 г. опаковани стоки, както и размерът на продуктовата такса за 2010 г., в размер на 2000 лв.;
На Димитър Обрейков, Пловдив – отглеждане в клетка на четири защитени, съгласно ЗБР птици, в размер на 100 лв.;
На „Интекс 99”, Раковски – не са извършвани собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух за период, по-голям от две последователни календарни години, в размер на 1000 лв.;
На София Димитрова, кмет на гр. Калофер – за не упражнен контрол по дейностите с отпадъци в града и допускане на формиране на нерегламентирано сметище в местността „Ганин дол”, в размер на 1 400 лв.;
На „Дружба Стъкларски заводи” АД, площадка Пловдив - за извършване на производствена дейност без да е изградено и въведено в експлоатация предвиденото ново модулно пречиствателно съоръжение към изпускащи устройства на пещи, в размер на 10 000 лв.